• TR
 • EN
Menü

Sıkça Sorulan Sorular

Hizmetler

Merkez laboratuvardan hizmet almak istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Enstitümüz Merkez Laboratuvarı kurulduğu günden beri ülkemizin bütün akademik birimlere, kamuya ait ve özel kurumlara hizmet vermektedir. Hizmet kural ve şartlarımız internet sitemizde Hizmetler bahsi altında yer alan Hizmet İlkelerinde ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Buradaki açıklamalar sorularınıza cevap vermediği takdirde Laboratuvar Eğitim ve Hizmet Koordinatörümüz Blm. Uzm. Meral Altuner’e telefon veya eposta ile ulaşabilirsiniz.

Tübitak, BAP, AB projesi yazıyorum hizmet alımı için sizden proforma alabilir miyim?

Enstitümüz proje başvuru aşamasında hizmet alımları için proforma fatura verebilmektedir. Bunun için lütfen önce Laboratuvar Eğitim ve Hizmet Koordinatörümüze ulaşın. Kendisi talebinizin ayrıntılarını alarak istediğiniz hizmet alımını netleştirecek sonrasında proformanızın hazırlanması için Enstitü Satın Alma Şefini bilgilendirecektir. Proformanız tercihinize bağlı olarak eposta, faks veya posta yolu ile tarafınıza ulaştırılacaktır.

Merkez Laboratuvardan hizmet almak istiyorum. Ayrıca örneklerimin işlemleri sırasında ben de deneyleri izlemek istiyorum. Bu talep uygun görülebilir mi?

Enstitümüz öncelikle bir eğitim kurumudur. Bu nedenle bu tip talepler prensip olarak olumlu değerlendirilmektedir. Ancak Merkez Laboratuvarımızın araştırmacı ve lisansüstü öğrenci yoğunluğu nedeniyle bu talepler öncelikle Enstitü Yönetimince değerlendirilmekte, hizmet alımı yapılacak birimin yoğunluğu dikkate alınarak talep sahibine uygun gün ve zamanlar bildirilmektedir.

 

Merkez Laboratuvardan hiç bilgi ve tecrübem olmayan bir konuda hizmet almak istiyorum. Deneylerin planlanması, analiz ve yorumlanması aşamasında Merkez Laboratuvar’dan destek alma şansım var mı?

Enstitümüz sahip olduğu bilgi birikimini talep sahipleri ile paylaşmaktan mutluluk duymaktadır. Bu soru kapsamında ifade edilen deney tasarım, analiz ve yorumlanması aşamaları Enstitümüzden danışmanlık alınmasını gerektirmektedir. Bu çerçevede talep sahibinin ihtiyaçları öncelikle Laboratuvar Eğitim ve Hizmet Koordinatörünce belirlenecek, gerekli olduğu durumda talep sahibi birim uzmanları ile görüşerek ayrıntıları görüşebilecektir.

Hizmetler

Öğrenci alım koşullarınız nelerdir?

Öğrenci alım koşullarımız her yıl güncellenmek beraber son yılın alım koşulları aşağıdaki gibidir.

ÖN KOŞULLAR

 • Öğrenimlerini Türkiye dışında yapmış olan Türk ve yabancı uyruklu adaylardan giriş koşullarını sağlayanların kesin kayıtları için Yüksek Öğretim Kurulundan alacakları Denklik Belgesi gerekmektedir.
 • Yabancı uyruklu öğrenciler lisans öğreniminin tamamını Türkçe eğitim yapan bir kurumda yapmış ise Yüksek Lisans için TÖMER Türkçe dil belgesi koşulu aranmaz.

YÜKSEK LİSANS

 • Lisans Mezuniyet Belgesi (Diploma aslı veya noter onaylı fotokopisi)
 • Lisans Mezuniyet Transkripti, mezuniyet not ortalaması 4’lük sistemde en az 2.00 olmalıdır.
 • Yabancı Dil Belgesi. ÜDS veya KPDS den en az 55 puan gereklidir. Ayrıca Üniversitelerarası kurul tarafından kabul edilen uluslararası geçerliliği olan bir yabancı dil sınavından alınmış ÜDS ve KPDS puanına muadil puan gerekmektedir. ÜDS ve eşdeğeri sınavlarla değerlendirilemeyen diller için yabancı dil sınavları enstitü yönetim kurulunca belirlenecek jüriler tarafından merkezi olarak yapılır.
 • ALES,Temel Biyoteknoloji için (Sayısal) en az 70 puan olmalıdır. Sosyo ekonomik gelişme ve biyoteknoloji(Eşit ağırlıklı/Sözel puanı) en az 70 puan olmalıdır.
 • 2 Adet fotoğraf (Yeni çekilmiş olmalıdır).
 • Nüfus Cüzdan fotokopisi.(Onaylı)

DOKTORA

 • Yüksek Lisans Mezuniyet Belgesi (Diploma aslı veya noter onaylı fotokopisi)
 • Yüksek Lisans Mezuniyet Transkripti, mezuniyet not ortalaması 4’lük sistemde en az 3.00 olmalıdır.
 • Diş Hekimliği,Tıp ve Veteriner Fakülteleri mezunları yüksek lisans yapmadan doktora başvurabilirler.Bu adayların diğer belgelerle birlikte lisans mezuniyet not ortalamaları 4’lük sistemde en az 3.0 olmalıdır.
 • Yabancı Dil Belgesi. ÜDS veya KPDS den en az 60 puan gereklidir. Ayrıca Üniversitelerarası kurul tarafından kabul edilen uluslararası geçerliliği olan bir yabancı dil sınavından alınmış ÜDS ve KPDS puanına muadil puan gerekmektedir. ÜDS ve eşdeğeri sınavlarla değerlendirilemeyen diller için yabancı dil sınavları enstitü yönetim kurulunca belirlenecek jüriler tarafından merkezi olarak yapılır.
 • ALES,Temel Biyoteknoloji için (Sayısal) en az 70 puan olmalıdır. Sosyo ekonomik gelişme ve biyoteknoloji için(Eşit ağırlıklı/Sözel puanı) en az 70 puan olmalıdır.
 • 2 Adet fotoğraf. (Yeni çekilmiş olmalıdır.)
 • Nüfus Cüzdan fotokopisi. (Onaylı)

YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER

 • Mezuniyet transkripti (Noter onaylı tercümesi ile birlikte).
 • Mezuniyet belgesi (Noter onaylı tercümesi ile birlikte).
 • Yüksek Öğretim Kurulu’ndan alınan Denklik Belgesi.
 • Yüksek Lisans için TÖMER tarafından verilen Türkçe Kursu Diploma Sınavı sonuç belgesi veya son iki yıl içerisinde TÖMER tarafından yapılan Türkçe Dil Sınavı sonuç belgesi gerekmektedir. Yabancı uyruklu öğrenciler orta öğrenim, lisans, yüksek lisans öğreniminin tamamını Türkçe eğitim yapan bir kurumda yapmış ise, TÖMER Türkçe dil belgesi koşulu aranmaz.
 • ALES Sayısal en az 70 puan olmalıdır.Uluslararası geçerliği olan benzer sınavlardan(“Graduate Record Examination” (GRE)(Genel) “Graduate Management Admission Test” (GMAT) sınavından) ALES puanına eşdeğer puan almış olmalıdır.
 • Yabancı uyruklu öğrenciler orta öğrenim,lisans,yüksek lisans öğreniminin tamamını Türkçe eğitim yapan bir kurumda yapmış ise, TÖMER Türkçe dil belgesi koşulu aranmaz.
 • Yabancı Dil Belgesi. ÜDS veya KPDS den en az 55 puan gereklidir. Ayrıca Üniversitelerarası kurul tarafından kabul edilen uluslararası geçerliliği olan bir yabancı dil sınavından alınmış ÜDS ve KPDS puanına muadil puan gerekmektedir. ÜDS ve eşdeğeri sınavlarla değerlendirilemeyen diller için yabancı dil sınavları enstitü yönetim kurulunca belirlenecek jüriler tarafından merkezi olarak yapılır.
 • 2 Adet fotoğraf. (Yeni çekilmiş  olmalıdır.)
 • Nüfus Cüzdan fotokopisi. (Onaylı)
 

Enstitünüze özel öğrenci olarak başvurmak istiyorum. Neler yapmam gerekiyor?

Özel öğrenci olarak ders almak için Web sayfamızda yayınlanan almak istediğiniz dersleri seçip verilen IBAN numarasına kredi başına 40 tl yatırıp dekontla birlikte, dilekçeler formlar bölümünde bulunan özel öğrenci ders kayıt formunu Enstitümüze teslim etmeniz gerekiyor.

Mülakatı kazandım, kayıt yaptırmaya hak kazandım şimdi ne yapmam gerekiyor?

Gerekli bilgiler dönem başlarında ilan edilecek.

 

Enstitü lisansüstü programına kabul edildim, danışman hocamı nasıl belirleyeceğim?

Enstitümüz lisansüstü öğrenci kadroları her dönemin sonunda Enstitü Yönetimi tarafından Enstitü Genel Kurul hocalarına gönderilen lisansüstü öğrenci talep dilekçeleri dikkate alınarak belirlenmektedir. Her dönem hangi Enstitü Genel Kurulu Öğretim Üyelerinin lisansüstü öğrenci alacağı ve hangi konuda tez çalışması yapılacağı mülakat öncesi Enstitümüz İnternet Sitesinde duyurulmaktadır. Öğrenci adayları ve öğrencilerimiz öğrenci talebinde bulunmuş hocalarımızla danışmanlık konusunda görüşmeleri gerekmektedir.

 

Enstitü lisansüstü programına kabul edildim, Enstitü Merkez Laboratuvarından yararlanabilecek miyim?

Çalışmalarını Merkez Laboratuvarda yürütmekte olan Enstitümüz kadrolu öğretim üyelerimizin danışmanlığını yürüttükleri öğrencilerimiz, tam zamanlı olarak Merkez Laboratuvar’da çalışmaktadırlar.

Genel Kurulumuzun diğer öğretim üyeleri ile tez çalışmalarını yürüten öğrencilerimiz ise tez projeleri kapsamında gerektiğinde Enstitü Yönetimine başvurarak Merkez Laboratuvar’da çalışmalarının ilgili kısmını tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak sürdürmeleri mümkündür.

 

Yüksek Lisans/Doktora için alacağım zorunlu dersler nelerdir?

Kayıt olacağınız programların zorunlu ders listelerine websitemizdeki ders kataloğundan ulaşabilirsiniz.

 

Yüksek lisans derslerimi tamamladım ne zaman seminer ve tez önerisi verebilirim?

Anim pariatur cliche reprehenderit, enim eiusmod high life accusamus mod. Brunch 3 wolf moon tempor, sunt aliqua put a bird on it squid single-origin coffee nulla assumenda shoreditch et.

Doktora derslerimi tamamladım ne zaman seminer sunumu ve doktora yeterlilik sınavına girebilirim?

Anim pariatur cliche reprehenderit, enim eiusmod high life accusamus mod. Brunch 3 wolf moon tempor, sunt aliqua put a bird on it squid single-origin coffee nulla assumenda shoreditch et.

Doktora yeterlilik sınavında başarılı oldum. Şimdi ne yapmam gerekiyor?

Doktora yeterlilikte başarılı olan öğrencinin sınavı takip eden bir ay içinde TİK üyelerini belirten dilekçeyi Enstitüye getirmesi gerekir.

 

TİK raporlarımı ne zaman getireceğim?

Tez önerisini savunmuş olan öğrencinin TİK rapor ve tutanaklarını yılda 2 defa olmak üzere Enstitüye iletmesi gerekir.

TİK raporlarının son verilme tarihleri 1.rapor dönemi için 31 Haziran, 2. Rapor dönemi için ise 31 Aralıktır.

Tez savunmaya girmem için gereken evraklar nelerdir?

 • Savunmaya girecek olan öğrenci, Jüri üyesinin belirlendiğine dair Enstitü müdürlüğü tarafından yazılan yazı, ekinde alınan yönetim kurulu kararını ve tezin taslak metnini Jüri üyesine teslim eder.
 • Öğrencinin jüri belirleme tarihinden itibaren yönetmelik gereği 1 ay içerisinde savunmaya girmesi gerekir.
 • Öğrenci savunmaya girmeden 1 hafta önce tez savunma konu ve tarihinin duyurusunun ilan edilmesi gerekir.
 • Savunmaya girerken Tez değerlendirme sınav tutanağı ve katılım listesi formlarının hazırlanması ve tamamlanmış tutanak ve listenin savunma sonrasında Enstitü’ye teslim edilmesi gerekmektedir.

Tez savunmada başarılı bulundum şimdi ne yapacağım?

 1. Savunmada başarılı bulunan öğrenci, Jüri üyeleri tarafından verilen gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra, ciltlenmiş tezinin onay sayfasını Tez bitirme jüri üyelerine imzalatır.
 2. Jüri üyelerinin imzalarını taşıyan tez Enstitü müdürününün onayına sunulur.
 3. YÖK’ün web sayfasından üye olup tez veri giriş formunu doldurarak çıktısını alır.
 4. Aşağıdaki belgelerin Enstitü’ye en kısa sürede teslimi öğrencinin mezuniyet işlemleri için gereklidir:
 

Tez çalışmalarımı tamamladım şimdi ne yapmam gerekiyor?

Tez çalışmalarını tamamlayan öğrenciler, tez taslağı ile beraber web sayfasında bulunan tez değerlendirme jürisi oluşturulması dilekçesini doldurup Enstitüye teslim edilecektir.

 

Mezun oldum ilişiğimi nasıl keseceğim?

Mezun olan öğrenci, Öğrenci İşleri Daire başkanlığına gidip öğrenci kimlik kartını teslim edip ilişiğini kesecektir.