• TR
  • EN
Menü

KROMATOGRAFİK YÖNTEMLER

Kromatografi, çeşitli moleküllerin ayrılması ve saflaştırılması ve miktar tayininde kullanılan ve bir tekniktir. Kromatografide bir hareketli faz (sıvı veya gaz) ve bu hareketli fazı geçirerek ayrımın yapılmasını sağlayan bir sabit/durağan faz (katı veya sıvı) vardır.

Kromatografide yapılan ayrımın esası, mobil faz eşliğinde verilen örneğin sabit faz içinde, sabit fazla girdiği etkileşimlere bağlı olarak kolondan farklı zamanlarda çıkmalarına dayanır. Dakika cinsinden ölçülen bu değer, çıkış zamanı veya alıkonma zamanı (retention time, RT) olarak adlandırılır. Kullanılan hareketli faza göre gaz kromatografi ve sıvı kromatografi olarak isimlendirilen iki genel tip kromatografi yöntemi vardır. Sıvı kromatografi de kendi içinde ayrımda kullanılan fizikokimyasal parametreye ve yapılan işleme göre de adlandırılmaktadır (ör: iyon değişim kromatografisi, ters faz kromatografisi, jel filtrasyon kromatografisi).

Günümüzde, daha yüksek basınçta mobil faz verilmesini sağlayarak daha yüksek çözünürlükte ayrım yapılmasını sağlayan yüksek basınçlı/performans sıvı kromatografisi (HPLC) yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca son yıllarda HPLC’ye göre daha fazla basınçla çalışan ultra basınçlı/performans sıvı kromatografi (UPLC) tekniği de kullanılmaya başlanmıştır.

_MG_2862

Cihazlarımız

Laboratuvarımızda Agilent 1100 ve 1200 HPLC cihazları, DAD, MWLD ve floresans dedektörleriyle birlikte kullanılmaktadır.